Znáte film „Ten svetr si nesvlíkej“? Byl natočen v roce 1980 a s humornou nadsázkou dává najevo, jak komické je mít doma v bytě skříně od země až ke stropu, šplhat se do horních partií po štaflích a mít na rubu každých dvířek plánek, co se nachází uvnitř. Autor filmové předlohy či scénáře nám jasně naznačil, jak ošemetné je ukládat věci do skříní sektorového typu. Tento typ nábytku byl v 80. letech běžným českým standardem a naštěstí je tato doba již dávno za námi.
Kdyby se děj filmu opíral o moderní vestavěné skříně v Praze https://www.sten-skrine.cz/ s posuvnými dveřmi, komedie by v této pasáži přestala být komedií a tvůrci by museli sáhnout k jinému vtipnému momentu.
Bez posuvných dveří si nedovedeme vestavěné skříně vůbec představit – je to zdánlivě taková samozřejmost, ale kdybychom je neznali, bylo by ukládání věcí mnohem náročnější. Posuvný systém je ovladatelný jedním prstem, je natolik lehký a zároveň spolehlivý, že vám připadá zvláštní, jak je možné, že lidé tento nábytek dříve vůbec neznali či nevyužívali.
Dveře, které pokrývají celou stěnu od podlahy až ke stropu, posunete jen o pár desítek centimetrů dál a ihned máte perfektní přehled o uložených věcech. Tedy žádné plánky, schémata a návody, kde naleznete košili, kde jsou uložené ponožky a kam dáváte kravaty. Značnou výhodou je, že skříň po celé délce stěny většinou pojme veškeré materiální zásobování domácnosti počínaje oděvy a obuví a konče hračkami, sportovními potřebami, krmivy pro zvířata a úklidovými prostředky. Máte vše na jednom místě, přehledně, pěkně po ruce, a trváte-li na štaflích, jako pan Nárožný ve zmíněném filmu, vystačíte s těmi malými, skládacími, které snadno uložíte uvnitř jedné z přihrádek vestavěné skříně.
A jedna rada na závěr – uvažujete-li o vestavbě na míru, dbejte o to, aby posuvné dveře odrážely v místnosti dostatek světla a naopak jej nepohlcovaly. Čím světlejší dveře si zvolíte, tím bude vaše místnost opticky větší a nebudete se v ní cítit stísněně.