I do naší země již dorazila realita virtuálních sídel. Pokud najdete dům, na kterém je spousta schránek s různými firmami, pak jste na jedno zrovna narazili. Představuje alternativu pro ty, kteří svou firmu řídí z domova a nepotřebují k tomu kancelář (což se v dnešní době, kdy se všechny procesy provádí pomocí internetu, stává stále častěji), pouze občas nějaké místo, kde se mohou sejít s klientem, investorem či obchodním partnerem. Zvláště pro drobné či začínající podnikatele představuje často dobré řešení.
Je ovšem pravdou, že klasické firmy nejsou jediné právnické osoby, které by jej mohly využívat. Máme tu i osoby samostatně výdělečně činné, nejčastěji známé pod poněkud nepřesným označením živnostník. I oni však leckdy pracují z domova, zvláště pokud například mají jen malou dílnu, nebo dokonce pracují přímo u zákazníků, což se týká třeba elektrikářů či instalatérů.
I oni však musí mít zaregistrovanou konkrétní adresu na živnostenském úřadě. Ovšem zdaleka ne každý je ochotný dát sem svou vlastní. Problém je totiž v tom, že jen málokdo chce, aby každý věděl, kde bydlí. Dá se to i pochopit, zvláště právě u živnostníků. Koneckonců nikdo nechce, aby mu například v osm večer klepal na dveře zákazník, že něco potřebuje.
Navíc i oni se někdy potřebují sejít buď se zákazníkem, nebo s někým, s kým chtějí uzavřít spolupráci, a proto potřebují dostatečně reprezentativní místo. A k tomu jim může pomoci například právě virtuální sídlo OSVČ. Jistě, je potřeba za něj platit, avšak platí, že se to v mnoha případech vyplatí.
Je však otázkou, zda budeme jedním z těchto případů i my. Musíme si tu položit otázku, zda je nám skutečně tak proti mysli, abychom měli svou adresu veřejnou, a pokud ano, zda nevlastníme nějakou jinou vhodnou nemovitost, kde bychom si mohli podnikání zařídit. Také je nutné si dobře spočítat, zda na to budeme mít. Jakékoliv podnikání je poměrně velkým rizikem, a dostat se do dluhů je to nejhorší, co by se nám mohlo stát. Zvláště pokud by to bylo zbytečně.