Pro někoho je naprosto nepředstavitelné, že by nejedl maso. Lidé jsou prostě všežravci a některé moderní alternativní způsoby stravování jim jsou cizí. Jejich protipólem jsou pak vyznavači všemožných zdravých životních stylů, a to se kromě bydlení, oblékání a trávení volného času týká také stravování. Ze všech stran slýcháme o veganech či vegetariánech, zdá se, že se jedná o jednu a tu samou skupinku nadšenců, kteří odmítají jíst maso.
Co jsou vegani vlastně zač
Základem je filozofie a víra v to, že vše, co je ze zvířat, tedy maso, mléko, vejce, med apod. je špatné. Někteří jsou také odpůrci výrobků zhotovených z kůže zvířat nebo výrobků vlněných. Stejně tak nepřípustné jsou pro ně i kosmetické produkty obsahující cokoliv živočišného.
Důvodem, proč se někteří lidé přidávají do skupiny veganů, je možná i to, že nejsou přesvědčeni o správnosti pokusech dělaných na zvířatech v rámci různých výzkumů nebo ne příliš šetrným zacházením s nimi např. při porážce.
Veganství či vegetariánství se k nám dostalo s Ameriky, dnes už nás na jídelním lístku v restauraci nepřekvapí nabídka jídel pro tuto skupinu návštěvníků, v obchodech se setkáme s jídly zhotovenými podle pravidel veganské stravy.
Co je dobře a co špatně?
Ať chcete nebo ne, vše má svoje světlé a stinné stránky. Vegani mohou díky omezenému výběru surovin trpět nedostatkem některých vitamínů důležitých pro tělo, jako je vitamín D a B12, jódu, vápníku apod., tělu pak tento nedostatek mohou nahradit vitamínovými doplňky. Aby tomu však předešli, musí se držet několika zásad a hledat takové možnosti, aby tělu potřebné látky dodali v přírodní formě. Každopádně průzkumy jasně dokazují, že pokud je veganská strava pestrá a vyvážená a její příznivci k ní přistupují zodpovědně, může se jim vyhnout spousta civilizačních chorob.
Jako u všeho i zde platí, že všeho s mírou, rozvahou a hlavně se zdravým rozumem.